Geçen Yine Silent Hill’deyiz…

Dün yine Yunus’la oturduk P.T.’nin başına, ama bu kez bitirmek için değil. Onu bir kaç kez hallettik zaten. Demo ne anlatmaya çalışıyor, aslında neler olup bitiyor biraz kurcalayalım dedik. Ve buna değdiğini söyleyebilirim. PT kesinlikle göründüğünden çok daha derin ve ince işlenmiş bir oyun. Her denemenizde yeni bir şeyler keşfedip şaşırmanız mümkün. Tamamını çözemesek de, oyundaki hiç bir detayın öylesine eklenmediğini düşünüyoruz.

İşte Yunus’la birlikte oynarken keşfettiğimiz bazı şeyler:

Duvarlardaki Çizgiler

Başlangıçtaki odada her uyandığınızda biraz bekler ve dikkatli dinlerseniz duvara sert bir cisimle bir kaç çizik atıldığını duyabilirsiniz (biz 5 saydık). Duvarda göreceğiniz yüzlerce çiziğe yenileri mi eklendi? Burada kim kalıyordu ve neden günleri sayıyordu sorusunun cevabını ise henüz bilmiyoruz. Ayrıca masadaki kese kağıdının içindeki nedir, neden konuşuyor bunları da bilen varsa bize de söylesin.

Gerçek ‘Sen’ Kim?

Forgive Me Lisa

İnternette çoğu kaynakta evin içinde görünen hayaletten Lisa olarak bahsediliyor. Lisa ismi sadece koridorun çıkışındaki kapı kemerinin üstünde yazıyor. Lisa’nın kim olabileceğine dair bizim bulabildiğimiz başka bir ipucu yok. Ayrıca radyoda bahsedilen midesinden vurularak öldürülen hamile kadın da olamaz bu hayalet. Kıyafetindeki kan izleri kasık bölgesinin altından başlıyor. Hem bir gözü oyulmuş ve diğeri tuhaf bir şekilde dışa çıkık görünüyor. Demoda bir noktada masadaki kadın fotoğrafının sağ gözünü oyduğumuzu düşünürsek, hayaletin bu evde yaşayan kadın olduğu açık. İşin aslı düne kadar biz de hayaletten Lisa diye bahsediyorduk (videolarda da Lisa ismini kullandım). Ancak eldeki bulgularla hayaletin Lisa olup olmadığını bilmek mümkün değil.

Hayaleti gördünüz ve üzerinize doğru hızla ilerledi mi? Sonrasında kadının çıkardığı tuhaf sesler sürekli yanınızdan geliyor gibi hissedebilirsiniz. Çünkü evet, o sesler yanınızdan geliyor. Siz hareket ettikçe ikinci bir ayak sesi duyacaksınız, o ses hayalete ait. Ayrıca telefonlu masanın yanındaki pencereli duvarda hayaletin gölgesini görebilirsiniz. Bunun için koridordaki ışığın yanıyor olması gerekiyor. Siz ilerledikçe ve geri geldikçe gölgenin boyutu da değişecektir. Çünkü O hemen arkanızda sizinle hareket ediyor.

Bazı zamanlar ise koridora yeni girdiğinizde hayaletin tuhaf sesleri ensenizde olabilir. Bu durumda da duvara kadının gölgesi düşecek. Ancak koridora böyle başladığınızda banyo kapısı hafif aralık oluyor ve içeri giremiyorsunuz. Başta bunun nedeni hayaleti oynadığımızı düşünmemizdi, haliyle banyodaki aynaya bakamayacaktık. Ancak sonradan dinlediğimizde ikincil ayak seslerinin orada olduğunu fark ettik. Yani bu konuda kafamız hala biraz karışık. Zira oyun içinde geçen bazı sözler hayaleti de oynuyor olabileceğimizi destekliyor: The only me is me. Are you sure the only you is you? (Bir tek ben var, o da benim. Senin tek sen olduğundan emin misin?)

Sherlock

Çıkış kapısında el izleri göreceksiniz. Bunlar muhtemelen evde öldürülen kişi ya da kişilere ait. Çıkışa ulaşmak için birisinin duvara yaslanmış olduğu izlenimi veriyor. Bazı el izleri aşağıya doğru sürüklenmiş, muhtemelen kişi yere düşüyor. Arada kişi yarasını tutmuş olacak ki, bazı el izlerinden aşağıya doğru kanlar akmış. Bunlar radyoda bahsedilen, karnından vurulan hamile kadına ait olabilir mi?

Hayaletin inleme seslerini uzaktan duyuyorsanız bilin ki oralarda bir yerlerde. Koridorda dolaşırken onu göreceksiniz ve üzerinize doğru hızla gelecek. Sonrasında inleme sesleri sürekli kulağınızın dibindeymiş gibi gelecek. Bunun nedeni arkanızda, sizinle birlikte hareket ediyor oluşu. Radyoda duyulan “Look behind you! I said look behind you! (Arkana bak! Sana arkana bak dedim!)” sözleri de yalnızca hayalet sizinleyken geliyor. Hayaletin sizinle birlikte olduğunu, yukarıda bahsettiğim gibi 1- kulağınızın dibindeki inleme seslerinden, 2- siz hareket ettikçe gelen farklı ayak seslerinden, 3- telefonun yanındaki pencereli duvara sizin değil, hayaletin gölgesinin düşmesinden anlayabilirsiniz.

PT Hayalet Banyoda

Tepeden sallanan, kanların aktığı dolaptan bir çocuğun çığlıkları geliyor. Bu dolabın üzerindeki kanlı parmak izleri de muhtemelen aynı çocuğa ait. Bu, radyodaki haberde bahsedilen, Aralık ayında et satırı ile doğranan aileden birine ait olmalı. Dolaptaki çığlıklardan bir süre sonra banyodan hayaletin ağlama sesleri gelecek. Banyoya girip aynaya baktığınızda, arkanızdan yürüyerek lavaboya doğru gelen hayaleti göreceksiniz. Haberde karnından vurularak öldürülen kadının hamile olduğundan bahsediyor. Hayaletin ağlayarak lavabodaki kanlı fetusa doğru yürümesi, hamile kadın olabileceğini gösterse de, midesinin olduğu yerde kan lekesi olması gerekiyor, ancak yok. Üstelik oyulmuş göz de bu teoriyi zayıflatıyor. Hayaletle burada üç kez karşılaşabiliyorsunuz. İlk ikisinde aynada görünürken, üçüncü karşılaşmanızda banyoda kanlı canlı üzerinize doğru yürüyecek.

Radyo’da anlatılan cinayet haberinde 6 yaşında bir kızın babası tarafından öldürülüşünden bahsediyor. Annesi ve abisi öldürülen kız korkarak kendisini banyoya kapatıyor. Baba, tüm olanların oyun olduğunu söyleyerek kızı kandırıyor, kız banyonun kapısını açtığında ise onu tüfeğiyle öldürüyor. Oyunda bir noktada bu banyoda kapalı kalacaksınız. Anladığımız kadarıyla burada cinayet günü olanlar tekrarlanıyor. Yani kapıyı kapatan aslında kız çocuğu. Bir süre bekledikten sonra arkadan birinin kapı kolunu zorladığını, ısrarla kapıyı açmaya çalıştığını göreceksiniz. Aynaya baktığınızda kapı hafif aralanacak. Bu, babasına kanan kızın kapıyı açtığı an. Sonra kapı aniden sonuna kadar açılacak. Bu da babanın kızını öldürmeden önceki son hareketi.

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir

Bu demoyu yardım almadan bitirmek gerçekten zor. Ancak ipucu olmadığını düşünmeyin. Çünkü öyle değil. Sadece etrafa biraz dikkatli bakmanız gerekiyor. Örneğin, oyunun başlarında yerdeki çift hamam böceğini takip ederseniz yerde duran bir çerçevenin altına gittiklerini göreceksiniz. Çerçevede R3 yazıyor. Oyundaki bulmacaları çözmenin yolu R3’e basarak etraftaki nesneleri incelemek. Ayrıca bu çerçevedeki resmin tamamlanması da oyundaki bulmacalardan bir tanesi. Koridora sonraki gelişlerinizde bu çerçeve saatin üstünde, duvarda asılı olacak.

Yukarıdaki örneğe benzer olarak, görüşünüzün bulanıklaştığı ve hızlandığınız sahnelerde banyoya girip duvardaki deliğe doğru bakarsanız tuhaf seslerin kesildiğini fark edeceksiniz. Ayrıca delikte parlayan ve hareket eden bir şey fark edebilirsiniz. O göz size ait olabilir mi? Bu da sonraki bulmacanın çözümü hakkında ipucu veriyor. Çünkü bu bölümü geçmenin tek yolu koridordayken o delikten banyonun içine bakmak. Bunun için banyodayken bir süre deliğe bakmanız gerekiyor. Sonra aynadaki görüntünüz kaybolacak ve ayna doğru yansıtmayacak. Sonrasında banyodan çıkıp koridorda biraz ilerlerseniz duvardaki çerçevelerden birinin düşmüş olduğunu ve orada bir delik olduğunu göreceksiniz. Burada ne yapmanız gerektiğini söyletmeyin bana…

Herkes PT‘de son bulmacanın zorluğundan yakınıyor. Haksız da sayılmazlar. Son aşamada üç kez bebek kahkahasını duymanız, ardından da çalan telefona cevap vermeniz gerekiyor. İlk kahkaha tam olarak 10 adım attığınızda duyuluyor. Üçüncü kahkaha için yerinizden kıpırdamadan sabit durmanız gerekiyor; bu sırada gamepad titriyor, bittiğinde yürüyebilirsiniz. İşin civcivli kısmı ikinci kahkaha. Bunun nasıl gerçekleştiğini henüz kimse tam olarak çözebilmiş değil. En kesin çözüm (bizde her defasında işe yaradı), Jarith kelimesini mikrofona fısıldamak (bağırmayın! fısıldayın!). Peki Jarith ne ola ki? PT’ye kafayı takmış bir arkadaşımız oyundaki tüm ipuçlarını (sürekli tekrarlanan 204863 rakamı dahil) inceleyerek bu kelimeye ulaşmış. Nasıl olmuş diye sormayın çok çetrefilli hakikaten. Ağlamayla karışık tuhaf seslerin bitmesine doğru mikrofona bu kelimeyi fısıldar ve 3-5 saniye beklerseniz ikinci bebek kahkahasını duyacaksınız. Bu kelimenin Jarith olup olmadığı konusunda da kesin bir bilgi yok, çünkü J ile başlayan herhangi bir ismin işe yaradığını söyleyenler de var. Geçmiş Silent Hill oyunlarının (özellikle ilk oyun) Yahudi mitleri ile bağlantıları olduğunu düşünürsek Jarith’in doğru olma ihtimali var. Zira, Jarith (ya da Jared) Yahudiler için kutsal olan Enok’un kitabında geçen isimlerden biri (peygamber Enok’un babası).

Radyo ve Diğer Metinlerin Çevirileri

P.T.’nin gizemleri ile işimizin bittiğini sanmayın. Henüz çözülmemiş pek çok gizem olduğundan %100 eminiz. Yeni şeyler keşfettikçe burada paylaşmaya devam edeceğiz. Şimdilik oyunda geçen radyo konuşmaları ve diğer metinlerin Türkçelerini paylaşıyoruz.

Watch out. The gap in the door… it’s a separate reality. The only me is me. Are you sure the only you is you?
Dikkat et. Kapının aralığı… o ayrı bir gerçeklik. Bir tek ben var, o da benim. Senin tek sen olduğundan emin misin?

———————————-

We regret to report the murder of the wife and her two children by their husband and father. The father purchased the rifle used in the crime at his local gunstore two days earlier. This brutal killing took place while the family was gathered at home on a Sunday afternoon. The day of the crime, the father went to the trunk of his car, retrieved the rifle, and shot his wife as she was cleaning up the kitchen after lunch. When his ten-year-old son came to investigate the commotion, the father shot him, too. His six-year-old daughter had the good sense to hide in the bathroom, but reports suggest he lured her out by telling her it was just a game. The girl was found shot once in the chest from point-blank range. The mother, who he shot in the stomach, was pregnant at the time. Police arriving on-scene after neighbors called 911 found the father in his car, listening to the radio. Several days before the murders, neighbors say they heard the father repeating a sequence of numbers in a loud voice. They said it was like he was chanting some strange spell. There was another family shot to death in the same state last month, and in December last year, a man used a rifle and meat cleaver to murder his entire family. In each case, the perpretrators were fathers. State police say the string of domestic homicides appears unrelated, though it could be part of a larger trend, such as employment, childcare, and other social issues facing the average family.
Bir kadın ve iki çocuğunun, kocası ve babaları tarafından öldürüldüğünü bildirmekten üzüntü duyuyoruz. Baba suç işlenirken kulladığı tüfeği, iki gün önce yerel silah satıcısından satın almıştı. Bu vahşi cinayet bir Pazar öğleden sonra aile evde bir araya geldiğinde gerçekleşti. Suç günü baba, arabasının bagajına gitti, tüfeğini aldı ve öğle yemeğinden sonra mutfağı toparlamakta olan karısını vurdu. Gürültünün ne olduğunu merak eden on yaşındaki oğlu geldiğinde, baba onu da vurdu. Altı yaşındaki kızı banyoya saklanarak akıllılık etmişti, fakat baba olanların sadece oyun olduğunu söyleyerek onu dışarı çekmeyi başardı. Kız çocuğu yakın mesafeden göğsüne tek kurşunla vurulmuş olarak bulundu. Midesinden vurulan anne, olay sırasında hamileydi. Komşuların 911’i aramasından sonra olay yerine ulaşan polis, babayı arabasında radyo dinlerken buldu. Cinayetten günler önce, komşuların ifadesine göre baba yüksek sesle bazı sayıları tekrarlıyormuş. Söylediklerine göre tuhaf bir büyü yapar gibi bir hali varmış. Aynı eyalette geçtiğimiz ay bir başka aile vurularak öldürülmüştü ve geçen yıl Aralık ayında bir adam tüfek ve et satırı kullanarak tüm ailesini katletmişti. Tüm vak’alarda fail babaydı. Eyalet polisinin açıklamasına göre ailevi cinayetler zincirinin birbirleriyle bağlantıları bulunmuyor; bununla birlikte orta gelirli ailelerin karşılaştığı istihdam, çocuk yetiştirme ve diğer sosyal sorunlar gibi daha büyük bir gidişatın parçası olabilirler.

———————————-

My voice, can you hear it?
This sign, can you read it?
I’ll wait forever if you’ll just come to me.
Sesim, duyabiliyor musun?
İşaret, görebiliyor musun?
Bana gelirsen, sonsuza dek seni beklerim.

———————————-

Forgive me, Lisa. There’s a monster inside of me.
Beni affet Lisa. İçimde bir canavar var.

———————————-

After killing his family, the father hung himself with a garden hose they had in the garage.
Ailesini öldürdükten sonra baba kendisini garajdan aldığı bahçe hortumuyla astı.

Not: Burada boğuk bir ses arka planda bahçe hortumu (garden hose) yerine göbek bağı (umbilical cord) diyor.

———————————-

I can hear them calling to me from hell.
Beni cehennemden çağırdıklarını duyabiliyorum.

———————————-

Rastgele karşılaşılmakla birlikte bazen İsveççe bir radyo konuşmasına şahit olabilirsiniz. Bu, her şeyi daha fazla karmaşıklaştırmaktan başka bir işe yaramıyor. Atıfta bulunulan radyo programı, insanların gerçek sanıp paniklediği War of the Worlds, yani Dünyalar Savaşı.

Slut dina ögon. Låt dina öron lyssna radion. Hör du min röst? Kan du höra din egen själs skrik? Låt oss välja. Min röst som förtäljer framtiden eller dina plågade (???). Nå. Vad väljer du? Du kan välja. Ditt liv din framtid. Klok som du är så kanske du redan upptäckt radiodramat från 75 år sedan var sanning. ‘De’ är här på vår jord och ‘De’ övervakar och ser allt. Lita ej på någon. Lite ej på polisen. Dem är redan kontrollerade av ‘Dem’. Så har det varit i 75 år nu. Endast våra bästa kan hålla ut. Du har en rätt. En rätt att bli en av oss. Så välkommen till vår värld. Mycket snart öppnas portarna till en ny dimension. 204863. 204863.
Gözlerini kapat. Bırak kulakların radyoyu dinlesin. Sesimi duyuyor musun? Kendi ruhunun çığlığını duyabiliyor musun? Haydi bir seçim yapalım. Geleceği söyleyen benim sesim mi? Yoksa senin acı çeken (anlaşılmıyor)? Hangisini seçeceksin? Seçebilirsin. Hayatın, geleceğin. O kadar akıllısın ki çoktan keşfetmiş olmalısın. Evet, 75 yıl önceki radyo draması gerçekti. Burada, bizim dünyamızdalar, bizi izliyor ve her şeyi görüyorlar. Kimseye güvenme. Polise güvenme. Çoktan onların kontrolündeler. 75 yıldır durum böyle. Sadece en iyilerimiz galip gelecek. Bir hakkın var. Bizlerden biri olma hakkın. Öyleyse, bizim dünyamıza hoş geldin. Çok yakında yeni bir boyutun kapıları açılacak. 204863. 204863.

———————————-

I’ve got message for all you folks down there in radio land. Now’s the time for action. Our society is rotten to the core. I’m talking to all the fine, upstanding folks got their welfare cut, got their jobs pulled out from under ’em. Yeah, you! You know what to do! Now’s the time! Do it!
Radyo diyarında gezinen sizlere bir mesajım var. Şimdi harekete geçme zamanı. Toplumumuz çekirdeğine kadar çürümüş durumda. İşleri ellerinden alınan, namusuyla sosyal yardım alan, iyi yürekli insanlar; sözüm size. Evet, siz! Ne yapmanız gerektiğini iyi biliyorsunuz! Şimdi tam zamanı! Durmayın!

———————————-

Bu sözleri lavabodaki tuhaf fetus söylüyor.

You got fired, so you drowned your sorrows in booze. She had to get a part-time job working a grocery store cash register. Only reason she could earn a wage at all is the manager liked how she looked in a skirt. You remember, right? Exactly ten months back.
İşinden kovuldun, sonra da kederinden kendini içkiye verdin. Eşinin bir markette kasiyer olarak part-time iş bulması gerekiyordu. Maaş alıyor olmasının tek nedeni, giydiği eteğin müdürün hoşuna gidiyor olmasıydı. Hatırlıyorsun, değil mi? Tam on ay önce.

———————————-

I walked. I could do nothing but walk. And then, I saw me walking in front of myself. But it wasn’t really me. Watch out. The gap in the door… it’s a separate reality. The only me is me. Are you sure the only you is you?
Yürüdüm. Yürümekten başka bir şey yapamıyordum. Ve sonra, kendimi önümde yürürken gördüm. Ama o aslında ben değildi. Dikkat et. Kapının aralığı… o ayrı bir gerçeklik. Bir tek ben var, o da benim. Senin tek sen olduğundan emin misin?

———————————-

Dad was such a drag. Every day he’d eat the same kind of food, dress the same, sit in front of the same kind of games… Yeah, he was just that kind of guy. But then one day, he goes and kills us all! He couldn’t even be original about the way he did it. I’m not complaining… I was dying of boredom anyway, But guess what? I will be coming back, and I’m bringing my new toys with me.
Babam tam bir baş ağrısıydı. Her gün aynı yemekleri yer, aynı şeyleri giyer, aynı oyunların karşısına geçer oturur… Evet, tam da öyle biriydi. Ama sonra bir gün, hepimizi öldürdü! Bunu yapma şekli bile orijinallikten uzaktı. Sızlanmıyorum… Zaten sıkıntıdan patlamak üzereydim. Ama bil bakalım ne oldu? Geri döneceğim, ve yeni oyuncaklarımı da yanımda getiriyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz