Nasıl anlatsam bilemiyorum, içim içime sığmıyor…

Gün geldi çattı, iri ancak kendi çapında şirin bir kargo paketi evimin yolunu tuttu. O paketi hışımla yırtıp açarken yüzüme nasıl bir şeytani ifade hakimdi bilemiyorum. Kutu ve ben tüm dünyadan soyutlanmış, ayrı bir düzlemde vals yapıyor gibiydik. Kapak aralandıkça, bulunduğu yere zarifçe kurulmuş siyah güzellik bana göz kırpıyor gibiydi. Gözlerimi kırpmadan dudağımın kenarından akmakta olan salyayı sildikten sonra onu nazikçe kavradım, sarıldım ve minik öpücüklerle… Ehem… Tam olarak böyle olmadı aslında. Bu gibi durumlarda soğukkanlılığınızı korumanızı tavsiye ederim. Maazallah elinizden düştü müydü, ilk dakika golü.

Nitekim Playstation 4‘ü kutusundan çıkarır çıkarmaz ilk yaptığım şey monitöre bağlayıp güncellemelerini yapmak, ardından da PS Plus’ta biriken oyunları indirmek oldu. Uzun zamandır Vita kullanıcısı olduğum için çok sayıda indie PS4 oyunu PSN hesabımda birikmişti. Peki bunlar umurumda mıydı? Pek sayılmaz. Asıl beklediğim elbette sadece bir demo olmasına rağmen PT idi.

Silent Hills

Bir kısa yolculuk

Bilmeyenler için söylüyorum; PT (Playable Teaser) aslında geliştirilmekte olan Silent Hills oyununun tanıtımı için Playstation Network üzerinden ücretsiz olarak yayınlandı (yalnızca PS4 için). Oyun tarihinde bir ilk olarak oynanabilir teaser fikri ile tarihe ismini yazdıran deha ise efsanevi Metal Gear serisinden tanıdığımız Hideo Kojima‘dan başkası değil. PT yayınlandığında kimse ne hakkında olduğunu bilmiyordu. İnsanlar indirdi, oynadılar, kimileri kalp krizi geçirerek aramızdan ayrıldılar (evet o kadar ürkütücü, ama içiniz rahat olsun, herhangi bir ölüm haberi almadık, varsa da kokusu gelir yakında). Beklenilenden kısa bir süre sonra (Kojima bir hafta süreceğini tahmin ediyormuş), bir kaç saat içinde bazı oyuncular PT’nin gizemini çözmeyi başardılar ve demonun sonunda Silent Hills tanıtımı ortaya çıktı.

Peki, dördüncü oyun ve sonrasında bir türlü başarı yakalayamayan, hatta batılı yapımcılar son oyunlarla tabuta son çiviyi çaktılar dediğimiz serinin bu yeni oyununu özel yapan ne? Teaser’ın sonunda açıklanan iki isim elbette; Guillermo del Toro ve Hideo Kojima (üstat Akira Yamaoka‘yı saymıyorum, çünkü adam başından beri Silent Hill’ın müziklerini yapıyor -Downpour hariç-). Duymamış olanlarınız için Guillermo del Toro özellikle korku türündeki başarılı yapımlarıyla tanınan bir yönetmen ve yapımcı (benim için bu türde bir numaradır). Hatırlayacağınız filmlerini sayacak olursam; Pan’ın Labirenti, Yetimhane (El Orfanato – derhal izlemelisiniz), Şeytan’ın Bel Kemiği (El Espinazo del Diablo) ve Pasifik Savaşı (Pacific Rim). Diğer ismi ise illaki duyduğunuzu varsayıyorum; Metal Gear serisinin yaratıcısı Hideo Kojima. Kendi alanlarında usta bu ikilinin birlikte neler yapabileceğini görmek için mutlaka PT’yi oynamanız gerekiyor. Silent Hill 4’ten sonra çıkmış tüm Silent Hill oyunlarını toplasanız bir kısacık PT etmez diyim, hiç de abartmış olmam.

PT Koridor

Elf gözlerin neler görüyor Legolas?

PS4 almadan önce sağda solda videolarını izlemiştim PT’nin. İlk kez gören herkes gibi ben de girişin gerçek görüntü olduğunu düşünmüştüm ama yanılmışım. Oyun içi grafikler neredeyse gerçeğinden ayırt edilemeyecek kalitede (FOX Engine‘in gücü adına). Ancak PT’nin asıl gücü grafiklerinde değil; her anında Toro’nun sanatını, Kojima’nın yaratıcılığını ve detaycılığını görmek mümkün. Ses efektleri ve ışık oyunları psikolojinizi zayıflatmakta çok iyi iş çıkarıyor. Demo boyunca sürekli diken üstünde hissetmemek mümkün değil. Evin içinde zaman zaman görünen ve arada sizi yakalayıp güzel dişlerini yakından inceleme fırsatı tanıyan Lisa isimli karakter ise oyunun genel atmosferi kadar ürkütücü değil (Yunus da oynarken Lisa’ya dişlerini gösterdi, Lisa’yla Lisa olma Yunus). Sonuç olarak arkadaşlar, demonun ne kadar başarılı olduğunu ve hazırlanan Silent Hills’ın ne kadar başarılı olacağını anlamak için PT’yi oynamanız şart. Ne yapın edin, bir yolunu bulun yani, benden söylemesi.

PS3 zamanında fırsatım olmamıştı, The Last of Us’ı oynayamamıştım ben de; şimdi Remastered sürümü var elimde, onu oynayayım biraz (nispet yaptım). Son olarak aşağıdaki trailer’ı da mutlaka izleyin.

Silent Hills Concept Trailer

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz