My Kung Fu Is Stronger Trophy, Play Station tarihinde alınması en zor trophy’lerden biri olarak geçer bir çok yerde. Trophy’i almış biri olarak çok zor diyemem ama çok sabır isteyen bir trophy olduğunu söyleyebilirim. Bu trophy, benim hemen hemen dört ay neredeyse aralıksız olarak Mortal Kombat oynayarak alabildiğim bir trophy. Genel olarak işe giderken serviste, otobüs beklerken, uyumadan önce yatakta (evet; trophy’i PSVita’da aldım), ve aklınıza gelebilecek her boş zamanımda MK oynadım.

My Kung Fu Is Stronger, sizden 32 karakterle de mastery yapmanızı istiyor. Mastery ne demek ona bir bakalım öncelikle.

Mastery:

Victories: 100 Zafer kazanmak.
Finishers: 100 Fatality yapmak.
X-Rays: 150 X-Ray çekmek.
Bloodspilled: 10.000 damla kan akıtmak.
Devotion Time: 24 saat oyun oynamak.

Herhangi bir karakterle Mastery yaptığınız zaman, ilk olarak My Kung Fu Is Strong Trophy’i almış olursunuz. Geriye 31 karakter daha kalır. Belli başlı şeyleri doğru yaparsanız, bazı stratejilerle Trophy daha kolay olabiliyor. Tabi bunları ben bilmediğim için, benim biraz daha uzun sürdü. Trophy, çok farklı şekillerde alınabilir ancak ben kendi bulabildiğim en kestirme yöntemleri anlatmaya çalışacağım.

Victories ve Finishers Öncelikli Oyun

MK9 Scorpion Fatality

My Kung Fu Is Stronger Trophy’de, belli strateji öncelikleri vardır. Victory ve Fatality öncelikli oynamak isterseniz, Arcade, Beginner’da ve Round sayısı 1 olarak oynamalısınız. Bu strateji aslında daha çok Finishers için geçerli. Finishers için uğraşırken zaten Victories’i de otomatikmen yükseltmeye uğraşıyor olacaksınız.

Trophy’nin Victories kısmı pek önemli değil. Finishers asıl zor olan kısmı. Victories ne kadar yüksek olursa olsun, Finishers tam olmadıktan sonra kıymeti yok. Bu kısımla ilgili söyleyeceğim tek önemli ipucu; Arcade oynarken, Victories’i yükeltmeye çok uğraşmayın. Sub Boss’a (Kintaro ya da Goro) Fatality yapılmadığı için, bu karaktere geldiğiniz zaman, oyundan çıkıp yeniden başlayın. Yani, bir Arcade oyunu 8 karakterle sınırlı olmalı (Shang Tsung’u geçince biter).

Finishers öncelikli oynuyorsanız, mümkün mertebe Fatality kaçırmamaya çalışmalısınız. Shang Tsung’a kadar gelerek, her seferinde Fatality yapmayı başarırsanız, 12 oyun oynadığınızda 96 Victory ve Fatality tamamlanmış olur. Geri kalan dördünü de 13. oyununuzu oynarken yapmış olursunuz ve hem Victories, hem de Finishers bitmiş olur.

X-RAYS Öncelikli Oyun

MK9 X-Ray

X-Ray, Victories ve Finishers kadar kolay değil. Bu trophy en çok zorlanacak olduğunuz kısım açıkçası.

X-Ray öncelikli oyun için tavsiyelerim; Arcade, Beginner’da, Round sayısı 5 ve Team Ladder oynamanızdır. Her yeni oyun başlangıcında ilk hamleyi yapan siz olursanız, üç X-Ray barından ikisini doldurmuş olursunuz. Enchanted Moves ve Breaker asla kullanmayın. X-Ray sayısını yükseltmek istiyorsanız, kazanmak için değil; daha fazla X-Ray yapmak için oynamalısınız. Bu yüzden, Sub-Zero’nun buz atma, kabal’ın koşu, Sindel’in çığlık, Cyrax’in parçalanma gibi, XRay barlarını dolduran, ancak rakipten hasar almayan hareketlerle daha fazla X-Ray yapma şansına sahip olursunuz.

Maksimum X-RAY Sayısı

Daha sağlam bir strateji olarak, şöyle de oynayabilirsiniz; çok sıkıcıdır ancak X-Ray kısmını en hızlı geçme yöntemi de budur: Team ladder’da, Round sayısı 5, biri X-Ray tamamlamak istediğiniz karakter, diğeri de Rain ya da Skarlet olursa, rahat rahat X-Ray doldurup yapabilirsiniz. Rain’in aşağı-yukarısı (arkadan çıkma) ya da Skarlet’in aşağı-ileri-kare (Dash) ile XRay barlarını hızla doldurup X-Ray üzerine X-Ray yaparak bu kısmı hemen bitirebilirsiniz. X-Ray tamamlayacağınız karakter, %34 altında hasar alıyorsa, bir roundda, bir karaktere 4, (iki karaktere 8), 3 Roundda 24 X-Ray yapar. Iki round da kaybederseniz (7 X-Ray yapıp son X-Ray’i yapmadan, kasıtlı olarak kaybederseniz) + 14 de orada X-Ray yaparsınız; 1 oyunda 38 X-Ray yapmış olursunuz (Maksimum X-Ray sayısına ulaşmış olursunuz). Dört oyunda, her seferinde maksimum X-ray Sayısına ulaşırsanız; 152 X-Ray yapmış olursunuz.

X-RAY’lerde Johnny Cage Sorunu

Bahsettiğim X-Ray stratejisi her karakter ile uygulanabilir, ancak Johnny Cage istisna. Johnny Cage, rakibin saldırısını yakalayarak X-Ray yapıyor. Beginner’daki karakterlerle J. Cage ile X-Ray yapmak çok zor. Cage ile X-Ray tamamlamaya çalışırken tavsiyem, yine maksimum X-Ray ile ancak, beginner değil; aksine en kötü ihtimalle Hard oynamanız. Hard oynarken karakterler daha saldırgan davrandığı için, X-Ray yedirme şansınız daha yüksek. Ama diğer karakterler kadar kolay değil onun da bilincinde olun.

Bloodspill Öncelikli Oyun

MK9 Bloodspill

Bloodspill, Fatality ve X-Ray tamamlandığında, bir çok karakterde zaten otomatikmen tamamlanmış olarak çıkar. Ancak bazı karakterlerde (Fatality’de çok kan dökmeyen – örneğin Cyber Sub Zero ya da X-Ray’i pek kan akıtmayan – örneğin Sindel) dolmamış oluyor. Fatality ve X-Ray bitmiş olmasına rağmen, Bloodspill tamamlanmamışsa, tavsiyem yine Beginner – 5 round oynamanız ve en fazla kan akıtan hareketi tekrar tekrar yapmanız. En geçerli hareketlerden biri daire tuşu ile surata tekme. Kazandığınız zaman da en fazla kan akıtan Fatality’i yapmalısınız. Bloodspill sayınız düşükse, en önemli şey; Babality’den uzak durun.

Devotion Time

Devotion Time çok zor görünen, ancak pek de zor olmayan, benim her karakterle ilk tamamladığım kısım oldu. Strateji, oyun ile ilgili değil, teknik bir şey aslında daha çok. Team Practise’e girin ve Devotion Time tamamlamak istediğiniz iki karakteri seçin ve PSVita’nızı (ya da gamepad’inizi) şarja bağlayın. İşte hepsi bu. Burdaki tek sorun; koruma devreye girecektir. Korumanın devreye girmemesi için, iki analog çubuğun etrafına paket lastiği geçirin. Gece uyumadan önce yaparsanız; uyku saatinize bağlı olarak, Devotion time’ı bitirebilirsiniz. Seçtiğiniz her iki karakterle de Devotion Time dolmuş olur. Yalnız, bunda unutmamanız gereken en önemli şey; practise yaptıktan sonra otomatik kaydetmez. Kaydetmek için Arcade’de en kötü ihtimalle tek bir maçı kazanıp sonraki rakibe geçin ve Devotion Time kaydını yapmasını sağlayın. Hiç aktif olarak oynamadan sadece practise ile bu kısmı da kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Son Söz

Mortal Kombat Karakterler

Hepsinden karma olarak bir strateji planı belirlersek; en mantıklı yöntem şöyle birşey:

Arcade – Beginner’da (daha fazla Victiory ve Fatality için), 3 Round ve Team Ladder’da (daha fazla X-Ray için), sadece Rain’in arkadan çıkma ya da Skarlet’in dash hareketleri ile ve mümkün oldukça Babality yapmadan, (Bloodspill için) Shang Tsung’u geçtikten sonra, oyundan çıkıp tekrar baştan başlayarak (Fatality için) en kısa yoldan trophy’i tamamlamış oluruz.

Hadi kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz