Kısa Mortal Kombat Tarihi

Warner Kardeşler’in Mortal Kombat’ı Midway’in elinden alıp kendi kafalarına göre yeniden kurgulamaları, benim gibi old school oyuncular için büyük sürpriz olmuştu. WB senaryoyu yeniden yazma konusunda iyi mi yaptı, kötü mü bilinmez ama tutumlarının genel olarak hem eski oyunculara, hem de yeni başlayanlara Mortal Kombat’ı sevdirme çabaları olduğu su götürmez. En azından Midway’in kendi yazdığı senaryolara göre daha tutarlı ve daha anlaşılır senaryolarla geldiler.

Kısaca bir Mortal Kombat tarihine göz atacak olursak; ilk üç Mortal Kombat oyunu sonrası Mortal Kombat’ta düşüşün başladığını kolaylıkla gözlemleyebiliriz. İlk üç oyun (Trilogy’e kadar) oynanabilirliğini daha matematiksel kılarken, MK4 ile bilirkte bütün hesaplamalar ve dengelemeler bozulmaya başlıyor. Serinin PSX için de piyasaya çıkan bu versiyonu, eski oyunları pek andırmasa da eski oyuncuları tatmin etmişti.

Mortal Kombat Karakterleri

Sonrasında Playstation 2 için Mortal Kombat: Deadly Alliance hazırlandı. Playstation 2’nin çok erken bir dönemine denk geldiği için bir çok kişinin haberi bile olmadan sessiz sedasız gelip geçti MK:DA. Oynanabilirliği de pek Mortal Kombat zevki vermiyordu oyunun. Mortal Kombat ekibi bu hatalarının ardından Mortal Kombat Deadly Aliance’daki amatörlüklerini biraz attılar ve bu platformda kendi serisinin en iyilerinden olan Mortal Kombat: Deception’ı çıkardılar. Bana kalırsa Deception ile bırakmalılardı herşeyi. Ama öyle olmadı. Bırakmadılar maalesef.

Artık Mortal Kombat’ı ticari bir araç olarak mı gördüler, bilinmez; Mortal Kombat vs DC Universe diye bir şey uydurdular. Bu konu hakkında hiçbirşey yazmak istemiyorum. Düşünmek bile istemiyorum. Bir de MK vs DC yetmezmiş gibi Injustice: Gods Among US çıkardılar. Ona da kalkıp Scorpion’u eklediler üstüne üstlük. Mortal Kombat ekibini hiç birşeyi ile olmasa bile, yenilikçi ruhları ile yine takdir ederim. Birçok dövüş oyununa öncülük etmiş sistematikleri getirmiştir Mortal Kombat. Başarılı olabildiler ya da olamadılar tartışılır ama her yeni oyunla birlikte hep yeni bir şeyler getirdiler. Ama MK vs DC bence hiç denenmemeliydi.

Mortal Kombat vs DC Universe

MK vs DC başarısızlığının ardından, Mortal Kombat: Armageddon ile kıyameti koparıp taş üstünde taş bırakmadılar ve artık aslında Mortal Kombat efsanesine de bizzat kendi elleriyle son verdiler. Sadece senaryo olarak bitirmelerinden bahsetmiyorum; oyunda herşey büyük fiyasko olmuştu. Mortal Kombat demek, Fatality demektir. Bunu herkes bilir. MK serisi de ilk oyunlarından DC’ye kadar, fatality konusunda hepimizi tatmin etmeyi başarmıştı. Ama DC ve Armageddon artık Mortal Kombat’tan geri kalan tek şeyi de elimizden aldı ve bir efsane bizlere veda etti. Mortal Kombat serisi, Armageddon sonrası Midway’in kendi ellerine kalsaydı, Midway’in çıkardığı oyun, firmanın sonunu bile getirebilirdi.

Ara ara çıkardıkları Mortal Kombat Mythologies: Sub-Zero, Mortal Kombat: Special Forces ve Mortal Kombat: Shaolin Monks gibi oyunları da olmasa, çok uzun zaman önce Mortal Kombat’ı da, Midway’i de benim gibi bir çok kişi uzun zaman önce terkedecekti. Shaolin Monks’un Co-Op olayının o kadar güzel olmasına dua etsinler.

Mortal Kombat Shaolin Monks

Bir de promo olarak Mortal Kombat: Legacy gibi bir şeyler Warner almadan önce yayınlasalardı, seri çok daha güzel bir yerlerde olurdu ve muhtemelen çöküş önlenemese bile yavaşlatılabilirdi. Eskiden yaptıkları Mortal Kombat: The Movie ve Mortal Kombat: Annihilation promo değil, yine ticari kaygılarla yapılmış işler olmuştu maalesef. Mortal Kombat hala Midway’in elindeyken sadece promo olarak Mortal Kombat çizgi romanları basıldı herhalde. Benim bildiğim başka bir promosyon ürünleri olmadı.

WB dönemine geçince, Mortal Kombat bambaşka bir oyun olarak tekrardan karşımıza çıktı. Bambaşka bir oyun derken; yine aynı karakterler, aynı hareketler ama klasik manada Mortal Kombat tarzı gibi değil. Oynanabilirlik baştan aşağı değişmişti. Bu revizyona belki de çok önceden ihtiyacı vardı bu serinin de zaten.

Aslında bir önceki oyunu Mortal Kombat Trilogy Remake olarak görmek de mümkün (ki şahsen ben öyle bakıyorum). Mortal Kombat Trilogy’de olup da bu oyunda olmayan yalnızca iki karakter var; Smoke (robot) ve Motaro (gizli karakterleri de sayıyorsanız; Khameleon ve Chameleon da yok). Ancak bu oyunda olup da Trilogy’de olmayanları artı puanlar olarak yazmak lazım; Quan Chi, Kenshi,Cyber Sub-Zero, Skarlet, Kratos ve Freddy Krueger de MK IX’da olup, MK Trilogy’de olmayanlar.

Son olarak bir de, Warner bünyesinde çalışan NetherRealm Studios’un, Injustice: Gods Among Us’ı da yaptığını unutturmayayım, tekrar tekrar hatırlatayım size ki yeni gelecek olan Mortal Kombat ile benzerlik taşıması muhtemel olduğu için beklentilerinizi çok yükseltmeyin şimdiden.

MK X Zamanı!!!

Eski Arcade oyuncularından olduğum için MKX’i en çok bekleyenlerden biri olmak en büyük hakkım sanırım. Ben bu oyunun yalnızca en parlak zamanlarında değil; en kötü günlerinde de yanında oldum. Bir derdi olduğunda dinledim, akıl verdim. Az zamanımız geçmedi birlikte. O yüzden, Eski bir dostla yeniden görüşeceğim günü heyecanla bekliyorum.

MKX’in yapılacağı kesindi, ancak ne zaman, nerede, nasıl ve kim tarafından yapılacağı, nasıl birşey olacağı, tadının, kokusunun, boyutlarının ve işlevinin neye benzeyeceği uzun zamandır hepimiz için soru işaretiydi. Ancak zaman daralıyor. Soru işaretleri tek tek azalıyor artık.

Oyun hakkında bildiklerimizi yavaş yavaş sıralarsak; konu, MK IX’un devamı olacak. Shao Kahn’ın kaybetmesinin ardından gelişen olayların 20 yıl sonrasında tekrar karşılayacaklar bizi. Ana konu bunun üzerine. Bazı karakterlerin artık emekliye ayrıldığını biliyoruz; Sonya ve Cage bu oyunda bilindiği kadarıyla yok. Oynanış sistemi de MK IX’a çok benzese de, bazı yenilikler getirilmiş. Seçtiğimiz karaktere bir de stil seçmemiz gerekiyor ki bu işleri iyice karıştırıyor. Her karakter, kendi içinde üçe bölünüyor. Ustalaşmak çok zaman alacak MK X’de. Son olarak bir de, eski oyunlara göre hareketlerin biraz daha tutarlı görünmeye başladığını, ama hala tam olmadığını da ekleyeyim ve konuyu burada kapatayım.

Oyun için, ilk olarak şu video yayınlanmıştı;

Bu videoda, sadece Sub Zero ve Scorpion’un ezeli rekabetinin MK X’te de sürmekte olduğunu anlıyoruz. Ancak, NetherRealm Studios’un MK IX’dan sonraki oyunları Injustice: Gods Among Us ile bazı benzerlikler olduğunun da sinyallerini veriyor bize. Etraftan dal parçaları kopramalar falan hayra alamet değil.

Sonradan bir video daha yayınlayıp yeni ekledikleri karakterleri de görücüye çıkardılar;

D’Vorah: İşi gücü börtü böcek olan, sırtından değişik uzuvlar çıkan, sarı derili, kel kafalı, muhtemelen kendi ırkının dişisi olan değişik bir yaratık konseptli karakter. Bu ırk daha önce hiçbir Mortal Kombat oyununda çıkmamıştı karşımıza.

Cassie Cage: Sonya Blade ve Johnny Cage’in kızları. Annesinden güzellik, babasından ukalalık almış bol bol. Benim tarzım bir karakter değil ama bunların da meraklısı var demek ki.

Ferra-Torr: Ogre yapısında, yüzü maskeli, iri bir yaratık olan Ferra’nın sırtına binmiş olan Torr ile oynama şekli karmaşık ama eğlenceli olacak gibi duruyor. Oynanışı büyük ihtimalle, Noob’un içinden çıkan Saibot gibi olacak.

Kotal Kahn: Shao Kahn’ın tahtının varisi. Tasarım olarak Tekken3’ten Ogre ile benzerlik taşıdığı su götürmez bir gerçek ama yeni katılanlar arasında benim favorim bu karakter.

Eski Karakterlere Ne Oldu?

Daha sonra yayınlanan videolarda Sub-Zero ve Scorpion’un yanında, eski karakterlerden Raiden ve Kano’nun da eklenmiş olduğunu gördük. Raiden tarzını pek değiştirmemiş, geliştirmiş. Ancak Kano’da çok büyük değişiklikler var. Artık yaşlanmaya başlamış. Sakalları uzatmış ve çenesinden bağlıyor. Göz lazerini de son modellerinden almış bu kez.

Sonra yayınlanan başka bir videoda, Quan Chi’nin de yeni Mortal Kombat’ta olduğunu gördük. Quan Chi bu sefer çok farklı ve çok iddialı. Bana oynaması en eğlenceli karakterlerden biri olacak gibi geliyor.

Kung Lao ve Kitana’nın da yer aldığı başka bir video daha eklendi yakın bir tarihte. Bu videoda Quan Chi’nin elinde tuttuğu kopuk yaratık kafasının Mortal Kombat: Deadly Alliance Sub-Boss’u Moloch olduğunu farketmeyen yoktur herhalde. Kung Lao şapkasına fosfor taktırmasının dışında pek değişmemiş (bu videoda) ama Kitana’da çok büyük değişiklikler gözüme çarptı. Tasarım olarak daha oryantal bir tasarıma gidilmiş. Bu oryantal tasarım olayı daha önceki oyunlara göre daha iyi olmuş bence. Eskiden bütün kızlar hiper seksi olsun diye uğraşıyorlardı. Yarıçıplak kızlarla dövüş oyunu oynama olayını bir kenara bırakalım artık.

Bu videonun sonunda bir de bonus verdiler; Goro. Goro’yu (parasını ödedikten sonra) oynanabilir bir karakter olarak da sunacaklar anlaşılan ki ön siparişte olduğunu bu videonun sonuna eklediler. Goro ile oynama olayı ilk kez olmayacak ama Mortal Kombat IX dahil, hiç birinde ciddiye almadılar. Sadece Goro değil, bütün bosslar ve sub-bosslar hantaldılar ve hareket yelpazeleri çok sığdı. Bu sefer onu da aşmışlardır umarım.

Tam olarak belli olmayan bir zamanda bir de Ermac’in bir posteri yayınlandı ama leaked mi, fan art mı, gerçekten o mu, değil mi herhangi bir kesinliği yok. Yine de bahsi geçen fotoğrafı buraya ekleyelim.

MK X - Ermac

Reptile Lives…

En son bugün (gerçi siz bu yazıyı okuduğunuzda bugün dün olacak ama) son bir video daha eklendi. Bu video ile birlikte artık bu yazının da hazırlanması kaçınılmaz oldu. Mortal Kombat X’e eklendiği açıklanan son karakter Reptile. Reptile’ın Mortal Kombat X’e dahil olması açıkçası şaşırttı beni. Daha farklı karakterleri bekliyorum ben şahsen ama onlar da zamanla açıklanacaktır herhalde. Reptile videosunda gördüğünüz (ya da göreceğiniz) gibi, yine karakteri çok değiştirme yoluna gitmemişler. Hareketler özellikle klasik hali ile duruyor. Değişmemiş fakat gelişmiş. Mortal Kombat karakterleri arasında en fazla şekil değişen karakter olma özelliği ile Reptile, geleneği bozmamış, şekli yine tanınmayacak ölçüde değişmiş. Nedense daha metalik bir tasarıma gitmişler.

Tabi bu videoda Kung Lao’nun yeni görünümünden bahsetmeden de geçmek olmaz. Elbise seçiminde artık modacısnın kendisini kandırdığını, yıllardır hep aynı elbilseleri giydirip durduğunu farketmesi lazım. Kafasına neden ayçiçeği taktığını da çözemedim henüz. Ama berberini değiştirdiği iyi olmuş. Saçlar arkadan uzatılmış, kuyruk yapılmış, bıyık bırakılmış falan. Fena değil yani. Kendine bakmaya başladı bu adam.

Siz yine bizi takipte kalın. Yeni gelişmeler olacak Mortal Kombat X hakkında. Hepsini haber vereceğiz buradan.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz