Sağlık, huzur, mutluluk ve barış dolu bir dünya beklemiyorum elbette. Fransız haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yapılan saldırıda 12 kişinin öldürülmesi ve Sultanahmet’teki bombalı saldırıda bir polisimizin hayatını kaybetmesi ile 2015’e mükemmel bir giriş yapmış olduk bile.

Dolayısı ile yukarıdaki dileklerimin en azından üçünün gerçekleşmesini beklemiyorum. Ülke ve dünya olarak toplu bir enkaza dönüşmenin eşiğine son hızla ilerlerken, 2015’in hiç olmazsa oyunlar açısından parlak geçmesini diliyorum.

Geçmek bilmedin!

Konuya girmeden önce 2014’ün hayal kırıklıklarını bir özet geçelim. 2014’ün en çok beklenen isimlerinden bazıları gerçekten de bekleneni veremedi. Bilhassa yeni nesil konsollar için pek iyi bir yıl olmadı. Üzerinden bir yıldan uzun zaman geçmiş olmasına rağmen, hala yeni nesil konsollardan istediğimiz tadı alamadık.

Bu hayal kırıklıklarının en akılda kalanlarından bahsedecek olursak;

DriveClub

PS4’ün ilk yarış oyunlarından olan ve konsolun pazar payını artırması hedeflenen Driveclub, en büyük açılış facialarından biri olarak oyun tarihine adını yazdırdı. Başlangıçta oyunu online oynamak imkansızdı. Zaten verilen sözlerin büyüklüğüne bakınca felaketin geleceğini tahmin etmek zor değildi. Bu denli büyük bir oyuncu kitlesini yılların tecrübesine sahip şirketler bile idare edemezken, sizin neyinize! desek ayıp etmiş olmayız. Tam 1 yıldır PS4 sahipleri Driveclub PS Plus sürümünün yayınlanmasını bekliyor ama aldatılan oyunculara hala bir tarih verilemiyor.

Destiny

Destiny de oyun tarihinin en büyük hayal kırıklıkları arasındaki yerini aldı. Kötü bir oyun olduğu için değil. Ancak oyunun reklam birimi insanların beklentilerini öyle karşılanamaz bir düzeye çıkardı ki, Halo efsanesinin yapımcılarından beklentilerin bu derece altında kalan bir oyunla karşılaşmak herkesi şaşırttı. İşe yarar bir hikayeden yoksun ve tekrardan ibaret, tek artısı başarılı FPS mekanikleri olan Destiny, 2014’ün belki de en büyük hayal kırıklığı oldu.

Halo: The Master Chief Collection

Xbox One’ın felaketi ise hayranlarının sabırsızlıkla beklediği Halo: The Master Chief Collection oldu. Microsoft’un güçlü markalarından olan Halo, öyle bir halde piyasaya sürüldü ki, online özelliklerden faydalanmak neredeyse imkansız, ha oldu da başarabilirseniz bir sürü bug’la hiç oynamamış olmayı diletecek kadar sorunluydu. Arkadaşlarınızla iletişim kuramamak, bir gruba katılmanın zorluğu, herkesin 1. olduğu skor tabloları ve dahası…

Assassin's Creed Unity

Son olarak da güzel olduğu kadar üzen bir oyundan bahsetmek istiyorum: Assassin’s Creed Unity. PS4’ümde baya vakit ayırdığım Unity aslında son yamalardan sonra oldukça beğendiğim bir oyun. Yayınlandığında yüzlerce bug kimileri için oyunu oynanamaz hale getirdi. Online özelliklerinden yararlanılamıyordu. FPS problemleri çekilmez hale gelebiliyordu. Karakteriniz yerin dibine giriyor, orada olmayan insanlar bir anda önünüzde ya da havada bitebiliyordu. Neyse ki bu problemlerin büyük çoğunluğu çözüldü ve kimi zaman hala framerate’te ve kontrollerde sıkıntılar yaşansa da, Assassin’s Creed Unity genel olarak oynamaya değer bir tecrübe. Paris’in eşsiz ortamlarını (Notre Dame Katedrali, Versailles Sarayı) görmek için bile oynamaya değer. Ayrıca grafiklerinin güzelliğine de dikkatinizi çekmeden edemeyeceğim.

O kadar mı kötüydü?

Yukarıda bahsettiğim tüm hayal kırıklıklarına rağmen 2014’te iyi şeyler de oldu. Middle Earth: Shadow of Mordor beklenmekdik ama hakettiği bir başarı yakaladı. Dragon Age: Inquisition ve Far Cry 4 kesinlikle oynamaya değer. Ancak asıl bomba GTA V oldu. Zaten PS3 ve Xbox 360’da fazlasıyla başarılı olan Grand Theft Auto V, PS4 ve Xbox One’a olağan üstü bir geçiş yaparak oyunu daha önce denemiş denememiş herkesin yüzünü güldürmeyi başardı. PS4 ve Xone sürümlerine eklenen FPS modu, geliştirilmiş grafikler, yeni bir sürü bir sürü bir şeylerle GTA V ile Rockstar Games’e ne kadar övgü yağdırsak azdır.

GTA V2015 listemdekiler

Sizi bilmem ama ben oyunlar açısından 2015’in 2014’ten daha güzel geçeceğine inanıyorum. Yayıncılar 2014’teki hatalarından ders aldılar ve 2015’te yeni bug paketleri piyasaya süreceklerini sanmıyorum. The Witcher 3 ve Dying Light gibi bir bir çıkışı ertelenen oyunlardan da bu durum anlaşılıyor.

Beklediğim oyunlar listesinin son sırasından başlayacak olursam:

Mortal Kombat X


Warner Bros ile birlikte yeni bir yola giren ve fena da olmadığını düşündüğüm Mortal Kombat, 10. oyunu MK X ile bir önceki oyunun başarısını devam ettirecek gibi görünüyor. Yeni nesil konsolların gücünü kullanan Mortal Kombat X yalnızca yenilenmiş grafiklerle değil, gelişmiş ve değişmiş karakterlerle de karşımıza çıkacak. MK9’un 20 yıl sonrasındaki olayları konu alan MK X, Johnny Cage ve Sonya Blade’in kızları Cassie Cage, böcekli kadın D’Vorah, Aztek şamanlarını andıran Kotal Kahn ve ilginç ikili Ferra and Torr gibi karakterlerin yanında eski serilerden bildiğimiz Scorpion, Sub-Zero, Raiden ve Kano gibi karakterleri içeriyor.

Mortal Kombat X çıkış tarihi: 14 Nisan 2015

Persona 5


Persona 5 hakkında henüz pek bir bilgi yok ve oyun içi bir görüntü de yayınlanmış değil. Persona serisinde yalnızca Persona 4 Golden’ı oynamış olmam, Persona 5’i sabırsızlıkla beklemek için bana yeterli sebebi verdi. İlginç hikayesi ve derin karakterleri ile toplamda 85 saatimi çalmayı başaran oyunun devamı hakkında da bir şeyler duymak için sabırsızlanıyorum.

Persona 5 çıkış tarihi: 2015 (kesin tarih yok)

Dying Light


Dead Island serisinin yapımcılarından gelen yeni zombi kıyımı simülasyonu Dying Light, First Person Shooter ve parkur mekaniklerini başarıyla bir araya getirecek gibi görünüyor. Karakterimizin hareketlerini mümkün olduğunca gerçekçi yapmak için yapımcılar çok çaba harcamışlar. Ayrıca oyunun İstanbul’dan esinlenilen Harran isimli hayali bir şehirde geçeceğini de belirteyim.

Dying Light çıkış tarihi: 30 Ocak 2015

Batman: Arkham Knight


Batman: Arkham Knight, yeni nesil konsollarda yayınlanacak ilk Arkham oyunu olma özelliğine sahip. Tanıtım videolarındaki grafiklere bakarak bunu kolaylıkla anlamak mümkün. Ayrıca yine videolarda fazlaca öne çıkarılan Batmobil’in Arkham Knight’da önemli bir yere sahip olacağı da artık sır değil.

Batman Arkham Knight çıkış tarihi: 2 Haziran 2015

The Order: 1886


Bu listede belki de en çok merak ettiğim oyundur The Order: 1886. Nedeni çok iyi olacağına inanmam değil, kimsenin tam olarak ne ile karşılaşacağını bilmiyor olması. Bu güne kadar yayınlanmış oyunlar içerisinde ara videolar ile oyun içi grafik farkını kapatan ilk oyun olabilir The Order: 1886. Victoria dönemi İngilteresine teknoloji ve doğa üstü eklentilerle orijinal bir kurguya sahip olan oyunun hikayesinden de umutluyum. Ancak oynanabilirliğin tek düze olduğu söylentileri dolaşıyor. Öyle bile olsa bu kadar güzel görünen bir interaktif filme hayır diyebileceğimi sanmıyorum.

The Order: 1886 çıkış tarihi: 20 Şubat 2015

The Witcher 3: Wild Hunt


Serinin ilk oyunu elimden kaçmayı başarmıştı, ikinci oyunu ise tamamlamak mümkün olmadı ama Witcher 3’ü kaçırmaya niyetim yok. Açık dünyaya geçiş yapan Witcher, görsel doyuruculuğunun yanında ciddi ve yetişkinlere yönelik bir RPG arayanların uğramaları gereken ilk adres olacak.

The Witcher 3: Wild Hunt çıkış tarihi: 19 Mayıs 2015

Uncharted 4: A Thief’s End


Yapımcıların Uncharted 4’ü geliştirirken The Last of Us’ın izinden gideceklerini söylemelerinin ardından bu oyunu listeye almamak olmazdı. Naughty Dog yıllardır perçinlediği başarısını hiç şüphesiz Uncharted 4: A Thief’s End ile devam ettirecek. Üstelik PS4’ün gücünü de arkasına alarak, izlediğimiz videolardan gördüğümüz kadarıyla inanılmaz bir görsel kaliteye ulaşacaklar.

Uncharted 4: A Thief’s End çıkış tarihi: Belirsiz

Final Fantasy XV


Final Fantasy IX’un ardından hiçbir JRPG’den aynı tadı alamadım. Final Fantasy XII çok başarılı bir oyundu ancak yine de IX’un yeri bende ayrıdır. Final Fantasy XV yeni favorim olabilir mi bilmiyorum ama inanılmaz göründüğü de bir gerçek. FFXIII’ün hatalarından ders almalarını ve acele etmeden bize mükemmel bir Final Fantasy deneyimi yaşatmalarını diliyorum.

Final Fantasy XV çıkış tarihi: Belirsiz

Bloodborne


Yalan olmasın; ne Dark Souls’u ne de serinin ikinci oyununu bitirebildim. Hakikaten saç baş yolduracak kadar zor oyunlardı her ikisi de. From Software’in yeni aksiyon oyunu Bloodborne, Dark Souls ile ruhen yakın olabilir; ancak hikaye, ortamlar ve kimi oynanış özellikleri açısından farklı ve PS4’ün gücüyle mükemmel görünen bir oyun Bloodborne. Korkuyorsam ne olayım ama From Software’in yine bana kan kusturacağından eminim.

Bloodborne çıkış tarihi: 27 Mart 2015

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain


Yukarıda saydığım oyunların toplamı benim için bir Metal Gear etmiyor. MGS serisi benim için o kadar kıymetli. Karakterlerin bu kadar derin işlendiği, olay örgüsünün bu kadar komplike ve sürprizlerle dolu olduğu ne bir film, ne bir kitap, ne de başka bir oyun biliyorum. Defalarca bitirdiğim ve yan görevlerin suyunu çıkardığım Ground Zeroes ağzımda öyle bir tat bıraktı ki, Phantom Pain’i duyunca bile kimyam değişiyor. Kojima’nın yeni oyuncağı Fox Engine ile ne sürprizler hazırladığını hayal bile edemiyorum. Emin olduğum tek şey var; hayal kırıklığına uğramayacağım. Söylediydi dersiniz!

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain çıkış tarihi: 2015 (kesin tarih yok)

Burada aslında saymadığım daha çok isim var ancak listemin en tepesindeki 10 oyun bunlar. FFXV ve Uncharted 4’un 2015’te yayınlanacağını sanmıyorum ama bir umut işte..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz