Üç Büyükler Sahada

Oyun dünyası büyüdükçe, devasa şirketler kadar küçük geliştiriciler de hayallerini gerçekleştirmek için profesyonel araçlara daha kolay erişme şansına sahip oluyorlar. Bağımsız geliştiricilerin bu emekleri bazen hiç beklenmedik başarıları hikayeleri doğurabiliyor. Yeter ki kafanızda orijinal bir fikir, biraz teknik beceri ve azminiz olsun.

Geçtiğimiz günlerde üç büyük oyun motoru geliştiricisi, ürünlerini tüm özellikleri açık olarak ücretsiz kullanıma sunacaklarını açıkladılar. Bağımsız geliştiriciler için mükemmel bir haber.

Unreal Engine 4

Unity 5

Unity 4’ü ücretsiz kullanan geliştiriciler, ses ekleme, bazı shader tipleri ve benzeri kimi özelliklerden yoksundurlar ve tüm özellikler için ücretli sürümü satın almaları, yahut aylık ödeme yapmaları gerekiyordu.

GDC sunumunda gösterdikleri harika teknoloji demosu ile Unity 5’i tanıtan firma, üzerine basarak özetle şunu söylüyor: Kâr amacı gütmüyorsanız, Unity 5’in tüm özelliklerinden eksiksiz yararlanıp, çalışmalarınızı dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz.

İlgileniyorsanız buradan alalım: Unity 5

Unreal Engine 4

Aynı şekilde, tüm özellikleri kullanılabilir olarak şu an indirip oyun geliştirmeye başlayabileceğiniz Unreal Engine 4, şahsi fikrimi belirtmem gerekirse piyasadaki en gelişmiş oyun motoru. İndireceğiniz paket geliştirici Epic’in kullandığı tüm araçların yanında, daha profesyonel kullanıcılar için C++ kaynak kodlarının tamamını içeriyor.

Oyununuzu geliştirdiniz ve yayınlamaya hazırsınız; Epic sizden yine bir ücret talep etmiyor. Yalnızca satışa çıkardığınız oyun 3,000 dolarlık kazanç seviyesini geçtikten sonra, her çeyrekte %5 pay alıyor. Kulağa gayet adil bir anlaşma gibi geliyor. Geçtiğimiz sene Unreal Engine’de oyun geliştirebilmek için aylık 19$ ödemeniz gerekiyordu.

Epic, UE4 ile hiç olmadığı kadar güçlü bir oyun altyapısı sunuyor. İndirmek ve kendinizi sınamak isterseniz, buyurun linki: Unreal Engine 4

Aşağıdaki tanıtımı da henüz izlemediyseniz, mutlaka izleyin! Güzel bir motto: Bir şeyi seviyorsan, onu özgür bırak.

Source Engine 2

Valve da Epic ve Unity’den geri kalmadı ve Half-Life 2’den bu yana kullandıkları oyun motorunun devamı olan Source Engine 2’yi ücretsiz yayınlayacaklarını duyurdu.

Source 2 ile gelen en büyük yenilik yeni 3D grafik API’si Vulkan. Yeni nesil OpenGL olarak da bilinen bu API sayesinde platformlar ve donanımlar arası oyun geliştirmenin kolaylaştırılması hedefleniyor.

Source Engine 2

Son olarak Source 2’nin yalnızca Steam üzerinden satış yapma koşuluyla kullanılabileceğini belirteyim. Yani Source 2 kullanarak bir oyun yaptıysanız, bunu öncelikle Steam üzerinde yayınlamak zorundasınız. Valve da satışlarınız üzerinden belli bir kesinti yaparak kâr sağlamış olacak. Tabii bu diğer ortamlarda oyunu satamayacağınız anlamına gelmiyor. Steam’i görmezden gelme gibi bir şansınız yok, hepsi bu.

İlk sürümü ile Valve hayranlarının neler yapabildiklerini görünce, Source Engine 2’nin piyasadaki yerini bir an önce almasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz