Geçtiğimiz haftalarda PS4.5 ve PS4K gibi isimlerle haberleri gelen geliştirilmiş PS4 sürümünün kod adının şimdilik NEO olduğu belirtiliyor.

NEO kod adlı yeni PS4’te gelişmiş CPU, GPU ve RAM bulunacak

Bu yılki GDC’de pek çok kaynaktan, daha güçlü bir PS4’ün yolda olduğuna dair söylentiler basına sızmıştı. Detaylar bulanık olmakla birlikte, daha güçlü bir GPU’ya sahip olacağı ve 4K çözünürlüğü destekleyeceği belirtiliyordu.

Güncel bilgilere göre yeni PS4, Playstation VR’ın Ekim’deki çıkışından önce duyurulacak.

Giantbomb‘da çeşitli kaynaklara dayandırılarak bugün yayınlanan habere göre NEO kod adlı yeni PS4’ün geliştirilmiş CPU, RAM ve GPU özellikleri aşağıdaki gibi olacak:

Orijinal PS4 NEO
CPU 8 Jaguar Core, 1.6 GHz 8 Jaguar Core, 2.1 GHz
GPU AMD GCN, 18 CU / 800 MHz Gelişmiş AMD GCN, 36 CU / 911 MHz
Hafıza 8 GB GDDR5, 176 GB/s 8 GB GDDR5, 218 GB/s

Aynı raporlara göre Ekim’den sonra çıkacak olan PS4 oyunlarında eski PS4’ler için bir “temel” mod olacak. Yeni konsol için ise NEO modu olacak ve bu mod ile daha stabil framerate ve 1080p’de daha yüksek grafik kalitesiyle aynı oyunlar oynanabilecek. Geliştiriciler 4K desteği ve başka geliştirmeler de sunabilecekler fakat bu gerekli olmayacak. Sony daha çok stabil framerate ve grafik geliştirmeleri konusunda ısrarlı.

Özellikle üstünde durulan konu ise NEO’ya özel oyunlar olmaması. Hiç bir oyun NEO’ya özel olmayacak ve oyunlar NEO’ya özel özellikler barındıramayacak. Dolayısıyla kimse daha iyi PS4’e verecek parası yok diye, farklı içeriklerden mahrum kalmayacak. Giantbomb’un elde ettiği bilgilerde çıkış tarihi ve fiyat ise belirtilmiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz