Sanal alemde kafa yarmayı sevenler için beklenen gün geldi çattı; Mortal Kombat X bugün piyasada ve kısa sürede edindiğim izlenimleri sizinle paylaşayım istedim.

Öncelikle Mortal Kombat 9’dan kalan alışkanlıkları silkelemek gerekiyor sanırım. Scorpion’ı seçip oynamaya başladığımda kontrollerin pek de eskisi gibi işlemediğini fark ettim. Yeni mekanikleri kavramak için başlangıçta Tutorial’ı oynamakta fayda var. Yeni hareketlerin yanı sıra, breaker ve özel hareketlerle birleştirilen kombolara hakim olmak için tutorial ve training’de biraz zaman geçirmek gerekiyor. Mortal Kombat X genel olarak bir önceki oyuna büyük oranda benzese de, onun çok daha tatlı, elden geçirilmiş bir hali olmuş diyebilirim.

Tabii MK X’e başladığımda ilk dikkatimi çeken şey grafikler oldu. Doğrusu, youtube videoları oyunun hakkını veremiyor. İlk duyduğumda Unreal Engine 4 yerine 3’ün kullanılmasına biraz içerlemiştim; oyuna başladığımda endişelerimin büyük oranda yersiz olduğunu gördüm. Her ne kadar Netherrealms Studios karakter modelleri ve animasyonlarda geleneği olduğu üzere kimi saçmalıkları sürdürse de (ör: saçlar), özellikle ışık ve partikül efektlerinin kalitesi direkt göze çarpıyor.

Mortal Kombat X’in hikaye moduna henüz pek girmedim ama başlangıcından anladığım kadarıyla Amerikan kitlesine hitap eden bayağı diyaloglarla dolu bir macera olacak gibi görünüyor. Ama olsun, bir dövüş oyununda kötü de olsa sinematik bir hikaye moduna hayır diyecek halim yok. Bana kalırsa Mortal Kombat, içerdiği şiddeti de düşünürsek, hikayesi ve karakterleriyle de daha karanlık bir atmosfere sahip olmalı. Sığ espriler ve ucuz abartılı cümlelerle saçmalamayan, hayranlık duyulabilir karakterlere sahip bir kurgu için geliştiricilerin Japon mu olması gerekiyor bilmiyorum. Mortal Kombat bence bu kusuru bir türlü aşamıyor. Kısaca bir örnek vereyim: başlarda Johnny Cage ve bir grup askerin helikopterde ilerlediği bir sahne var. Bu sahnede askerler trajik bir şekilde ölürken Cage kendince espri yapıyor. Arkadaşları ölürken! İşte bu ucuz Holywood tavrından kurtulsa Mortal Kombat rahatlıkla bir klasik olabilir.

Mortal Kombat X – Hikayede İlk 25 Dakika

Serinin son çıkan oyunlarına kıyasla MK X’te karakter sayısı biraz daha az. Bence kötü olmayan bu durum her karakterin üçer farklı dövüş stili seçebilmesiyle aşılmaya çalışılmış. Seçtiğiniz dövüş stiline göre karakterinizin bazı özel saldırıları değişiyor. Böylece sevdiğiniz karakterle oynarken bir kaç özel hareket ile kısıtlanmamış oluyorsunuz. Tabii bu hareket çeşitliliği ile oyun biraz daha komplike hale gelmiş. Gerçi bunun için komplike demek doğru mu bilemiyorum. Sonuçta her karakterin her dövüş stili ile ustalaşmak gibi bir hedefiniz yoksa, bu çeşitlilik yalnızca oyunu zenginleştiriyor. Neticede tüm bu yenilikler ve düzenlemeler oynanabilirliğe olumlu yansımış. Bu haliyle Mortal Kombat X eskisinden daha profesyonel bir dövüş oyunu izlenimi veriyor.

Son olarak Fatality’lerden biraz bahsedeyim. MK 9’da dozu artan şiddet, burada iyice abartılmış. Sanırım Netherrealms yeni Fatality’lerin ekstra rahatsız edici olması için çabalamış. Gerçi bir kaç kez gördükten sonra bir esprisi kalmıyor ama siz siz olun küçük yaştakilerin bu oyunu görmesine müsaade etmeyin. Bu konuda da geliştiricilerin saçmaladığı yerler olmuş; Reptile’ın rakibin asit püskürttüğü kafasını parmaklarıyla ikiye ayırması gibi; katanayla kessen bu kadar düzgün olmaz.

Mortal Kombat X - Kotal Kahn vs Scorpion

Brutality’lerin geri dönmesi de çok hoş olmuş. Düşmanınızın işi tam bitmek üzereyken belli bir kombo ile son darbeyi indirirseniz otomatik olarak kafa kopuyor, patlıyor vs. Bunları rastgele yapmak o kadar kolay olmadığı için içinizi ferah tutabilirsiniz. Her bir Brutality’nin özel koşulları var; örneğin, belli bir dövüş stilini seçmiş olmanız ve düşmanı yenerken sağlık barınızın %50 dolu olması gerekiyor gibi…

Ben şimdilik oyunu çok beğendim ve almayı düşünenlere gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Yalnız hoşlanmadığım bir durumu da belirtmeden geçmeyeceğim; oyuna azımsanmayacak bir para verip satın aldıktan sonra 4 özel karakter (Predator, Jason, Tanya ve Tremor) için 80 lira daha ödemek gerekmesini kabul edemiyorum. Bu yetmezmiş gibi Sub-Zero için ekstra bir kıyafeti ve kolay fatality gibi saçma sapan şeyleri de satıyor Warner Bros. Gözünüz doysun be Allahsızlar!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz