Geçtiğimiz yıl Konami’nin tuhaf ambargosuna maruz kalarak Game Awards’a katılamayan Hideo Kojima, bu yıl yalnızca katılmakla kalmadı, Konami’ye gösterilen büyük tepki eşliğinde bağımsız olarak geliştirdiği ilk oyunu Death Stranding için yeni ve ilki kadar tuhaf bir tanıtım videosu yayınladı.

Şimdiye kadar kadroda Walking Dead yıldızı Norman Reedus’ın olacağını biliyorduk. Yeni video ile Hannibal dizisindeki oyunculuğu ile adından bolca söz ettiren Mads Mikkelsen’in de kadroya dahil olduğu kesinleşmiş oldu.

İnternette yaptığımız ufak araştırma ile trailer’ın barıdırdığı sırları bir araya getirdik.

Önce Death Stranding trailer’ını izleyelim ve sonrasında ilk bakışta göze çarpmayan sırlarına bir göz atalım.

Başlangıçta, önceki trailer’da olduğu gibi yine toplu halde ölmüş kral yengeçler görülüyor. Kral yengeçler küresel ısınmayla bağlantılı bazı olaylarla ilişkilendiriliyorlar. Dolayısıyla kral yengeçler, küresel bir felaket yaşanmış olduğuna işaret ediyor olabilir.

Kral YengeçlerSonrasında İkinci Dünya Savaşından kalma uçakların ters bir gök kuşağının önünden geçtiği görülüyor. Trailer’daki her şeyin olduğu gibi, uçakların da kordonları var.

Gök KuşağıSonraki sahnede kamera Guillermo Del Toro’ya yaklaşıyor. Toro’nun kafasında dikiş izleri var. Lobotomi izi olabilir. Sol yakasındaki rozette ise BRIDGES – United Cities of America yazıyor. Gelecekteki bir toplum olma ihtimali yüksek. Ayrıca Del Toro’nun tek elinde, önceki trailer’da Norman Reedus’ın da elinde bulunan elektronik kelepçeden var.

Guillermo Del ToroArdından köprüden geçen iskelet ordusu kordonlarla önlerinde giden tanka bağlanmış gibi görünüyor. Tankın üzerinde ise organa benzeyen şeyler var ve geçtikleri sırada köprü taşlarının arasından bir sıvı sızıyor.

İskelet Ordusu ve TankSonrasında yerden siyah bir sıvı yükseliyor ve bu sırada Del Toro göbeğinden uzanan kordonu elinde tuttuğu kapsüle bağlıyor. Kapsülün içinde bir bebek belirdiği sırada arka planda belli belirsiz bir kadın sesi duyuluyor. Sanırım “it’s about a baby, huh?” diyor. Ardından bir cümle daha duyuluyor ama ne olduğunu çıkartmak çok güç.

İki Death Stranding videosu yan yana izlendiğinde, tam da bu sahnede Norman Reedus’ın elindeki bebek kaybolurken, Del Toro’nun elindeki kapsülde bir bebek beliriyor. Bunun da tesadüf olduğunu düşünmek naiflik olur.

Daha sonra bir oyuncak bebek yüzerek Del Toro’nun ayağının yanından geçiyor. Bebeğin tek bacağı yok ve ilk Death Stranding trailer’ında Norman Reedus’ın karnındakine benzer, artı şeklinde bir kesiği var.

Bebek ve Norman ReedusBu sırada kapsüldeki bebek ve Del Toro’nun bilinçleri eşleşmiş gibi görünüyor. Her ikisi de kameraya doğru bakıyorlar.

Bir sonraki sahnede Del Toro tünele bakarken, köprüden çok sayıda iskelet asker geçiyor ve kıyıya vurmuş daha fazla yunus ve balina görüyoruz.

BalinalarOyuncak bebek tünelde ilerlerken üzerinde yanıp sönen kırmızı ışık, büyük ihtimalle tünelin diğer tarafında bekleyen Mads Mikkelsen ile bir çeşit iletişim kurduğuna işaret ediyor. Aynı zamanda sağdaki tünel duvarında, ilk trailer’da Norman Reedus’ın üzerinde beliren el izlerinden var.

Duvardaki El İzleriSonraki sahnede 4 iskelet askere kordonla bağlı Mads Mikkelsen’i görüyoruz. Askerler İkinci Dünya Savaşında Amerikan askerlerinin giydiği üniformalardan giyiyorlar.

Mads MikkelsenBu sahnede Mads Mikkelsen’ın gece görüş dürbünlerini çıkarışı, Ground Zeroes’un başlangıcında Big Boss’la ilk karşılaşmamızı anımsatıyor. Ardından Mads, eliyle askerlerine bir komut veriyor ve askerlerin üzerindeki kırmızı ışıklar komutu aldıklarını ifade ediyor. Sonra kordonları Mikkelsen’den ayrılıyor ve tünelin çıkışına doğru ilerliyorlar.

MikkelsenMikkelsen’in göğsündeki pusulanın rastgele dönüyor olması, manyetik bir merkezin olmadığını gösteriyor. Kordonların kaybolmasıyla pusula da sabitleniyor.

Daha sonra, yüzen bebek Mads Mikkelsen’in ayağına kadar gelip duruyor. Burada bebeğin Big Boss’a olan benzerlikleri de dikkat çekici; mavi bir göz, diğer göz kapalı, kafadaki şarapnel, eksik bir uzuv. Del Toro’nun kapsülündeki bebeğin de tek gözünün kapalı olması dikkat çekici. Sonrasında Mads Mikkelsen’in yüz ifadesi bir şeyin farkına vardığını gösteriyor gibi; oyuncak bebeğin yanında belirmesi onun için önemli bir detay gibi görünüyor.

Big Boss

Yeni trailerdan da Death Stranding’de ne döndüğünü anlamak mümkün değil ama ilerleyen günlerde oyuncular daha fazla detayı gün yüzüne çıkarabilirler.

Son olarak bir detayı daha ekleyelim; Hideo Kojima, Death Stranding’in yapımında Horizon: Zero Dawn’ın grafik motorunun kullanılacağını açıkladı. Bu trailer da Playstation 4 Pro’da gerçek zamanlı olarak render’lanmış. Şimdiden harika göründüğünü söyleyebilirim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz