İnsanlığa savaş açmış bir psikopatın, oldukça rahatsız edici yöntemlerle insanları katlettiği, daha önce pek çok tartışmaya yol açan Hatred (Nefret, Kin), Steam Yeşil Işık engelini aşarak sonunda kendi sayfasına kavuştu.

Daha önce Greenlight’tan “kazaen” kaldırılan ve Steam’e tepkiler yağmasına neden olan Hatred, Steam’in Amerika sayfalarında Adults Only etiketi ile yayınlanan ilk oyun olma özelliğini taşıyor.

Hatred Ekran Görüntüsü

Oyunda tam olarak tüm insanlıktan nefret eden ve yapabildiği kadar insanı öldürüp, sonunda ölerek cehenneme gitmeyi kafasına koymuş bir ruh hastasını oynuyorsunuz. Steam üzerindeki açıklamasını tercüme edecek olursam:

Bedeninizi nefret bürümüş. İnsanlığın değersiz var oluşundan tiksinmiş ve yorulmuş haldesiniz. Tek umursadığınız şey silahınız ve getireceğiniz katıksız kıyamet.

Bir ava çıkıyorsunuz, New York’un çevresini soğuk kanlılıkla insanlardan arındıracaksınız. Ateş edecek, can yakacak, öldürecek ve öleceksiniz. Kural yok, iyilik yok, acımak yok, geri dönüş yok. Yaşamın ve ölümün efendisi artık sizsiniz – ve değersiz insan müsveddelerinin hayatları üzerinde tüm haklara sahipsiniz.

Ayrıca zırhlı birlikler sizi durdurmaya geldiklerinde koşacak, düşünecek, saklanacak ve karşılık vereceksiniz. Yolunuza çıkma cüretini gösterdikleri için onlara acımayacaksınız.

Yalnızca vahşet ve kıyım bu toprakları temizleyebilir. Cehenneme giderken, yalnıca yapacağınız katliam ölümünüze görkem katabilir.

Bir çok kişi için bu sözler biraz abartmışlar dedirtebilir. Oyunlarda veya herhangi bir yerde şiddetin tasvir edilmesini doğru bulmasam da, Call of Duty vb. oyunlar da daha masum görünmüyor bana. Hatred en azından öldürme eylemini “kahramanlık” gibi bir maskeyle kabul edilebilir kılmak yerine, daha dürüst bir yaklaşım sergiliyor.

Şimdilik sadece Steam üzerinden dağıtılacak olan Hatred, bakalım kopardığı yaygaraya değecek mi…

Hatred Trailer

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz